Güzellik ve Bakım

Güzellik ve Bakım Hakkında Öneriler.

Sivilce-Akne Nasıl Geçer ?

Sivilce-akneler nasıl geçer neler yapmalıyız yada neleri yapmamalıyız ? Bilinmesi gerekenler.

Sivilce (akne) en çok ergenlik çağında ve genç erişkinlerde görülür. Özellikle,  yüz, sırt ve omuz gibi görünür bölgeleri etkiler. Hayatın en genç ve güzel çağında, cildin yağlı, kırmızı, kabarık, iltihaplı ve izli  görünümü rahatsız edicidir. Sivilce (akne)leri sürekli çıktığı aktif dönemin verdiği rahatsızlık bir yana, tedavi edilmeyen sivilce (akne)ler ciltte hayat boyu devam eden  izler bırakabilirler. Pek çok kişi  sivilce (akne)lerin sıkıldığı ve oynandığı için iz bıraktığına inanır. Ancak genellikle sivilce (akne) sonrası kalıcı iz kalmasının nedeni,  sivilce (akne)nin süresi, derinliği ve şiddetidir. Ayrıca  sivilce (akne)lerin uzun süre tedavi edilmemesi, sivilce (akne)lerin aynı bölgede  sürekli tekrar etmesine izin vererek  cilde kalıcı zarar vermesine sebep olur. Çok iltihaplı, büyük ve tedavi edilmeden uzun süre kalan sivilce (akne)ler iz bırakabilirler. Sivilce (akne) ne kadar şiddetli ve derinse, o ölçüde  iz bırakma riski vardır. Öncelikle bir tedavinin en önemli hedeflerinden biri, iyileşmekte olan kist ve nodüllerin iz bırakmasını engellemektir. İzler ortaya çıktıktan sonra, cildi pürüzsüz bir hale getirmek oldukça zordur. Ayrıca tedaviler, hastanın sivilce (akne)li olarak geçirebileceği 1- 10 yıl gibi bir süreyi kısaltmaktadır. Bütün bunlar nedeniyle sivilce (akne) zamanında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

1. Sivilce (akne) tedavisinde, sivilce (akne)nin tipi ve şiddeti tespit edilmelidir. Sivilce (akne)nin tipi ve şiddetine uygun bir tedaviye başlanmalıdır. İlerleyen aşamalarda, tedavi yöntemleri duruma göre tekrar değerlendirilmelidir.

2. Herhangi bir sivilce (akne) tedavisinde iyileşmeler, 2. ayda görülmeye başlar. Bu dönemde iyileşme beklentisi %30- 40 oranında olmalıdır.  Sivilce (akne) tedavisinde ilk 1-1.5 ay en zor dönemdir. Çünkü cilt başlangıçta ilaçlara olumsuz tepki verebilir. Ciltte kuruluk, pullanma, soyulma ve kızarıklık olabilir. Sivilce (akne)ler ilk dönemde alevlenebilir ve  iltihaplı sivilce (akne)lerde artış görülebilir. Özellikle çok sayıda kapalı komedonu olan hastalarda ilk aylarda sivilce (akne) artışı kaçınılmazdır. Bilmeniz gereken, bunun geçici bir durum olduğudur. Bu dönemde şikayetler aşırı olursa, doktorunuzun önereceği yardımcı dermatokozmetik ürünler, komedon temizliği ve ilaçlar ile bu dönem rahatça atlatılabilir. Cilt genellikle 1.5-2 ayda tedaviye alışır ve iyileşmeler başlar. Tamamen düzelme, 4-8 ay arasında değişebilir.

3. Sivilce (akne) tedavisi uzun bir süreçtir. Tüm sivilce (akne) tedavileri,  var olan sivilce (akne)leri yok ederken, yeni sivilce (akne) oluşumunu engelleyerek etkili olmaktadır. Eğer sivilce (akne)ler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin gözden geçirilip, değiştirilmesi gerekir.

4. Dermatoloğunuz size, sürülerek kullanılan,  porların tıkanmasını engelleyen ve porları temizleyen, bakterileri azaltan ve iltihabı dindiren  A vitamini (retinoidler), antibiyotik, dezenfektan ve kurutucu maddeler içeren terkipler, krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen ciltte soyulma, kuruluk, kızarıklık ve hassasiyet yaratabilir. Sivilce (akne) tedavisi sırasında ortaya çıkan bu tür deri tahrişleri geçicidir. Deride kalıcı leke ve izlere neden olmaz. Ancak deride kızarıklık, soyulmalar ve kaşıntı fazla olursa tedavi devam etmek zordur  ve tedavi yarım kalabilir. Bu tür yan etkiler, nemlendirici ve yatıştırıcı  kremler kullanılarak engellenebilir.

  1. Ağız yoluyla kullanılan antibiyiotikler orta dereceli ve şiddetli sivilce (akne)de kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltarak, kızarıklık ve iltihaplanmalarda azalmayı sağlarlar. Doğum kontrol hapları, hormon bozukluğu olan ve diğer tedavilere yanıt vermeyen  kadın hastalarda, tedavi maksadıyla  kullanılabilirler. Derin iz bırakan sivilce (akne)ler, tedaviye yanıt alınmayan sivilce (akne)ler  veya tedaviyle iyileşen ancak çok kısa sürede tekrar eden sivilce (akne)ler olduğunda, ağızdan isotretinoin tedavisine geçilebilir.
  1. Dermatoloğunuz, siyah noktacıkları, beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı keseciklerini özel aletlerle temizleyebilir. Eğer geniş kırmızı ve derin sivilce (akne)leriniz varsa, bunların içine kortizon injekte ederek, hemen iyileşmesini sağlayabilir. Sivilce (akne) tedavi etmek ve izlerini gidermek maksadıyla, tedavilerin yanı sıra meyve asitli ve salisilik asitli yüzeysel peelingler uygulayabilir. İltihaplı sivilce (akne)leri ve kırmızı izleri azaltmak maksadıyla lazer ve ışık tedavileri yapılabilir. 
  1. Hiçbir zaman, sivilce (akne)lerle oynamayın, sıkmayın ve yolmayın. Sivilce (akne)ler sıkılıp kopartılmamalıdır. Sivilce (akne)yi derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilce (akne)yi alevlendirebileceği için, tahriş edici, ovalayıcı tarzda deri temizliğinden kaçınılmalıdır.

Makyaj malzemeleri, losyonlar veya alınan ilaçlar sivilce (akne)ye sebep olabilir. Dermatoloğunuzla görüşürken kullandığınız ilaç ve ürünleri iyi belirtmeniz gerekir. Tedavi  sırasında cildi aşırı kurutan veya yağlandıran temizleme ürünleri ve toniklerden kaçınılmalıdır. Sivilce (akne)li hastaların cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kesinlikle yağsız olmalıdır. Mümkünse fondoten ve pudra kullanılmamalıdır. Sosyal ve psikolojik nedenlerle kapatıcı kullanılması gerekiyorsa yağ içermeyen sivilce (akne)li ciltlere özel fondoten veya pudra kullanılabilir.  Cilt bakımında yağ içermeyen ve yatıştırıcı özelliği olan, sivilce (akne)li ciltler için özel üretilmiş nemlendiriciler ve güneş koruyucular kullanılmalıdır.

alıntıdır: mddermatoloji.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: